1. Elektrifikovaný
  2. Elektrické na palivové články
  3. Životné prostredie

Pre čistejší svet

V spoločnosti Toyota je naším poslaním posunúť sa za hranicu nulového vplyvu na životné prostredie. Veríme, že budúcnosťou mobility je zanechať svet lepším miestom, než sme ho našli, a pomôcť tak vytvoriť udržateľné prostredie pre budúce generácie.

Čistá a bezpečná energia

Samotný vodík je ako prvok čistý, bezpečný a nachádza sa všade okolo nás. Je taký bežný, že tvorí 70 % hmoty vo vesmíre. To znamená nielen to, že vodík možno získavať lokálne kdekoľvek, ale ak sa vyrába pomocou obnoviteľnej energie, v procese nevznikajú žiadne emisie uhlíka. Celoeurópska iniciatíva týkajúca sa siete tankovania vodíka je v súčasnosti v plnom prúde, pričom momentálne je otvorených už približne 200 staníc a každý rok sa plánujú ďalšie.

Čistí vzduch pri každej jazde

„Chcem, aby Toyota prišla s autom snov – s autom, ktoré dokáže vypúšťať čistejší vzduch, než je naokolo,“ Katsuaki Watanabe, bývalý prezident Toyoty, 2007.

Mirai je dôkazom tejto vizionárskej ambície. Využíva špičkovú technológiu, ktorá počas jazdy čistí vzduch nasávaný do systému palivových článkov. V skutočnosti Mirai vyčistí 4 730 400 litrov vzduchu na každých 10 000 km – čo je rovnaký objem, aký vdýchne dospelý človek za rok. Prečo sa zastaviť na nule, keď sa dá ísť ďalej?

Jedinou výfukovou emisiou je voda

Auto s vodíkovým pohonom, pripravené na budúcnosť. Mirai od Toyoty predstavuje prvý systém čistenia vzduchu, pri ktorom vzduch nasávaný do palivového článku prúdi cez filter s aktívnym uhlím. Tu sa zachytávajú škodlivé znečisťujúce látky, takže vzduch sa čistí počas jazdy.